Skip to main content

Na rynku dostępne są pożyczki oferowane przez instytucje parabankowe, w tym np. firmę pożyczkową Profi Credit, których niewątpliwą zaletą jest łatwa dostępności – dzięki temu zainteresowany może szybko skorzystać z pożyczonych środków.

Takie pożyczki wiążą się jednak z dużymi obciążeniami finansowymi dla pożyczkobiorcy. Do rzeczywistej kwoty pożyczanego kapitału doliczane są bowiem odsetki kapitałowe oraz bardzo wysoka prowizja, a także inne opłaty które mają być związane z pożyczką (np. ubezpieczenie umowy). Spłata zobowiązania zabezpieczana jest dodatkowo wekslem in blanco.

Problemy ze spłatą pożyczki lub kredytu kończą się często skierowaniem sprawy do sądu przez pożyczkodawcę, w celu uzyskania nakazu zapłaty a następnie wyegzekwowania zaległości.

Zobowiązany dłużnik powinien wiedzieć, że otrzymanie nakazu zapłaty lub pozwu, nie rozstrzyga ostatecznie sprawy i istnieje możliwość podjęcia obrony przed sądem. Dłużnik ma możliwość podnoszenia argumentów zarówno dotyczących dokumentów (lub ich niedołączeniu przez powoda) jak i samego charakteru zobowiązań, w tym odnoszących się do warunków pożyczki, wysokości prowizji, kosztów dodatkowych, opłat okołopożyczkowych lub ich wymagalności. Odpowiednia argumentacja prawna może w pewnych sprawach przynieść pozytywne dla pożyczkobiorcy rozstrzygnięcie i może skutkować oddaleniem żądania firmy pożyczkowej. Dlatego w sporach sądowych nie należy rezygnować z przysługującego prawa do złożenia sprzeciwu, zarzutów od nakazu zapłaty lub odpowiedzi na pozew i zaniechiwać aktywnej obrony w sprawie.

Warto też wskazać, że przeciwko firmie Profi Credit wszczął postępowanie Prezes UOKiK, zarzucając jej zbyt wysokie opłaty za ubezpieczenie, które mogą naruszać dobre obyczaje, wypłacanie kolejnych pożyczek bez wiedzy konsumentów i bez oceny ich zdolności do spłaty pożyczki. W sprawie sądowej przeciwko Profi Credit również można posiłkować się i taką argumentacją, którą formułuje UOKIK.