Skip to main content

Zdarza się, że kontrahenci nie regulują swoich zobowiązań. Pomimo skierowania sprawy do sądu, uzyskania wyroku zasądzającego oraz przekazania sprawy komornikowi okazuje się, że nie uda się uzyskać spłaty, ponieważ  dłużnik nie ma żadnego majątku. Mogłoby się wydawać, że w tym miejscu powinniśmy spisać nasze należności na straty, jednak jeśli dłużnikiem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, możesz żądać zapłacenia długu spółki bezpośrednio od członków jej zarządu.

Zgodnie z art. 299 § 1 KSH  „Jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania.” Znaczy to, że jeśli spółka nie ma majątku na zaspokojenie naszych roszczeń, możemy wystąpić z pozwem przeciwko członkom zarządu tej spółki.

Warto zaznaczyć, że rezygnacja danej osoby z pełnienia funkcji z zarządzie spółki nie uwalnia jej od odpowiedzialności, członek zarządu odpowiada bowiem za zobowiązania, które powstały w czasie, w którym pełnił tę funkcję, nawet jeśli termin płatności przypadał w terminie późniejszym. Dla przykładu – jeśli członek zarządu zawarł w imieniu spółki umowę najmu na okres dwóch lat, a następnie zrezygnował z pełnienia tej funkcji, to jego odpowiedzialność rozciąga się na wszystkie czynsze najmu z tej umowy – o ile zajdą przesłanki do pociągnięcia go do odpowiedzialności. [1]

Także jeżeli zarząd spółki się zmienił, możesz domagać się zapłaty od wszystkich osób będących członkami zarządu w czasie trwania zobowiązania – co zwiększa Twoje szanse na odzyskanie pieniędzy. Co więcej, od członków zarządu spółki możesz się domagać zapłaty nie tylko należności głównej wynikającej z umowy czy faktury, ale wszystkich kosztów związanych z faktem, że spółka nie uregulowała swoich zobowiązań, a więc także odsetek, kosztów sądowych oraz kosztów komornika.

Pozew o zapłatę należy wytoczyć przed sąd właściwy dla siedziby spółki. Miejsce zamieszkania członków zarządu nie ma znaczenia, co jest istotne o tyle, że jeśli naszym dłużnikiem jest spółka działająca na terenie naszego zamieszkania, sprawa będzie się toczyć w pobliskim sądzie, co ograniczy koszty prowadzenia sprawy[2]

Jeśli Twój kontrahent nie płaci, a egzekucja jest bezskuteczna – nadal masz szanse odzyskać swoje pieniądze. Zapraszamy do kontaktu, zapewniamy pomoc w sporządzeniu wezwania do zapłaty, a skierowaniu pozwu w sprawie i reprezentację w postępowaniu sądowym.

[1] wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 lutego 2010 r., sygn. akt I CSK 269/09

[2] uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 22 września 1995 r., sygn. akt III CZP 120/95,

Jeśli szukasz rozwiązań prawnych dla siebie, firmy lub spółki

skontaktuj się z nami

Kancelaria
BRUDŁO JAGUSTYN KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SP. J.
ul. Norwida 1, 64-300 Nowy Tomyśl
ul. Grottgera 6/1, 60-757 Poznań