Skip to main content

Zmiany w przepisach podatkowych od 2021 roku

Zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2020 r., nowelizującą szereg przepisów podatkowych, od 2021 roku spółki komandytowe (a także niektóre spółki jawne) mają zostać objęte podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

W praktyce wprowadzone zmiany oznaczają odejście od dotychczasowego modelu jednokrotnego opodatkowania wspólników spółek komandytowych. Po nowelizacji, zyski osiągane przez wspólników będą, co do zasady, podlegały podwójnemu opodatkowaniu – raz na poziomie uzyskania przychodu przez spółkę i drugi raz na poziomie wypłaty zysku wspólnikom. Komplementariusze będą mieli prawo do odliczenia od swojego podatku PIT części kwoty podatku zapłaconego już przez spółkę komandytową, proporcjonalnie do udziału w jej zysku. Natomiast komandytariusze będą mieli możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania, jednak tylko w odniesieniu do 50% uzyskanego dochodu i tylko do maksymalnej kwoty 60.000,00 zł. Ponadto ze zwolnienia tego nie będzie mógł skorzystać komandytariusz, który posiada co najmniej 5% udziałów lub akcji w spółce kapitałowej będącej komplementariuszem lub jest członkiem zarządu w takiej spółce, co jest często spotykanym rozwiązaniem i sprawia, że w praktyce z powyższego zwolnienia będzie mogła skorzystać niewielka ilość komandytariuszy.

Spółki komandytowe staną się podatnikami CIT na powyższych zasadach co do zasady od 1 stycznia 2021 r., mogą jednak postanowić, że zostaną objęte tym podatkiem dopiero od 1 maja 2021 r. W takiej sytuacji konieczne będzie zamknięcie ksiąg rachunkowych na dzień 30 kwietnia 2021 r.

Z uwagi na powyższe zmiany spółka komandytowa nie będzie już tak atrakcyjną formą prowadzenia działalności gospodarczej jak dotychczas. Możliwa jest jednak zmiana formy prawnej, a tym samym zasad opodatkowania, przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości prowadzonej działalności gospodarczej. Każda spółka komandytowa może bowiem zostać przekształcona w inną spółkę handlową. W przypadku przekształcenia obowiązuje tzw. zasada kontynuacji co znaczy, że nowa spółka przejmuje wszystkie prawa i obowiązki spółki komandytowej, jest stroną zawartych wcześniej umów, posługuje się tym samym numerem NIP. Za pomocą przekształcenia zmienia się jedynie forma prawna prowadzonej działalności gospodarczej.

Na skutek zmian obowiązujących od dnia 1 marca 2020 r. procedura przekształcania spółek została w znacznej części uproszczona – w większości nie jest już konieczne sporządzenie opinii planu przekształcenia przez biegłego rewidenta (co nie tylko generowało duże koszty, lecz również wydłużało proces przekształcenia spółki) ani zawarcie umowy „nowej” spółki.

W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw optymalnym rozwiązaniem może okazać się spółka jawna, której umowę spółki można w dużym zakresie dostosować do oczekiwań wspólników, a jednocześnie nadal pozostaną oni opodatkowani wyłącznie podatkiem PIT. Należy jednak zaznaczyć, że, jeśli wspólnikiem spółki jawnej będzie osoba prawna (na przykład przed przekształceniem komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), to aby taka spółka jawna nie stała się podatnikiem CIT, przed rozpoczęciem roku obrotowego wspólnicy są zobowiązani złożyć odpowiednie oświadczenie do Naczelnika Urzędu Skarbowego (przy czym pierwsze oświadczenie należy złożyć do końca stycznia 2021 r.) W przeciwnym razie spółka jawna, której co najmniej jeden wspólnik nie jest osobą fizyczną – na skutek zmian wprowadzonych ustawą z 28 listopada 2020 r. – również stanie się podatnikiem CIT.

Rozważyć można również spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która wprawdzie zapewnia ograniczoną odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki, jednak w każdym wypadku podlega opodatkowaniu podatkiem CIT oraz wymaga większej sprawozdawczości. .

Uchwalone zmiany w zakresie opodatkowania spółek sprawiają, że należy zastanowić się nad formą prowadzonej działalności gospodarczej, opłacalne bowiem może okazać się przekształcenie (o czynnościach koniecznych do przekształcenia spółki piszemy tu). Dobór odpowiedniej formy prawnej prowadzonej działalności jest uzależniony od indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorcy, zakresu prowadzonej działalności, a także osiąganych przychodów. Niezależnie od tego, od 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe i jawne znajdą się w nowej rzeczywistości prawno-podatkowej, która wymusi na ich wspólnikach podjęcie działań tak, by prowadzona przez nich działalność była jak najbardziej efektywna.

Jeśli potrzebujesz pomocy w określeniu najbardziej optymalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej – skontaktuj się z nami.

Jeśli szukasz rozwiązań prawnych dla siebie, firmy lub spółki

skontaktuj się z nami

Kancelaria
BRUDŁO JAGUSTYN KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SP. J.
ul. Norwida 1, 64-300 Nowy Tomyśl
ul. Grottgera 6/1, 60-757 Poznań